05

agricultura i pesca

AGRICULTURA

Distribució general de les terres

Amunt
Distribució general de les terres
AlacantC. Valenc.% Alac. s/C.Val.
20192020% 19/202020% 19/202020
Total581,6581,60,0%2.326,20,0%25,0%
Terres de cultiu173,3173,40,0%654,80,0%26,5%
Agricultura, ramad. i pesca22,923,42,2%76,20,7%30,3%
Cereals per a gra7,17,67,6%42,11,0%17,0%
Lleguminoses per a gra0,40,47,9%1,0-23,1%27,3%
Tubercles consum humà1,41,615,6%3,78,8%41,1%
Cultius indust.0,90,8-11,7%1,4-6,7%57,7%
Flores i plantes ornam.0,50,4-8,7%1,90,0%24,3%
Cultius farratgers1,41,1-16,8%3,1-6,1%41,6%
Hortalisses11,411,50,9%23,02,2%50,6%
Cultius llenyosos111,5112,00,5%471,1-0,1%23,7%
Cítrics32,433,02,1%159,1-0,1%20,3%
Fruiteres32,132,0-0,2%132,10,3%24,3%
Vinya15,915,7-1,2%64,1-1,1%24,6%
Olivar28,829,00,9%94,00,3%30,7%
Altres cultius llenyosos0,80,7-5,3%18,50,0%4,1%
Vivers1,61,5-5,6%3,40,0%48,2%
Guaret38,937,9-2,6%107,5-0,4%36,0%
Prats66,566,50,1%165,20,0%40,2%
Terreny forestal227,8227,6-0,1%1.183,10,0%19,3%
Muntanya fustera69,069,00,0%397,40,0%17,4%
Muntanya oberta35,335,3-0,2%392,2-0,1%9,0%
Muntanya llenyosa118,4118,3-0,1%388,50,1%30,5%
Espartar5,05,00,0%5,00,0%100,0%
Altres superfícies114,1114,10,0%323,30,1%35,3%
Terreny improductius16,816,80,0%62,70,0%26,9%
Superfície no agrícola86,586,50,0%222,40,1%38,9%
Rius i llacs10,710,70,0%38,20,0%28,1%
Font: Conselleria d'Agricultura, Medi Ambient, Canvi Climàtic i Desenvolupament Rural

Superfície dels cultius

Amunt
AlacantC. Valenc.% Alac. s/C.Val.
20192020% 19/202020% 19/202020
Total173,3173,40,0%654,80,0%26,5%
Cultius herbacis23,023,52,2%76,00,5%30,4%
Cereals per a gra7,17,67,0%42,00,7%17,0%
Lleguminoses per a gra0,30,433,3%0,9-30,8%23,1%
Tubercles consum humà1,41,614,3%3,78,8%41,2%
Cultius industrials0,90,8-11,1%1,4-6,7%60,0%
Flores i p. ornamentals0,50,4-20,0%1,90,0%26,3%
Cultius farratgers1,41,2-14,3%3,1-6,1%42,4%
Hortalisses11,411,50,9%23,02,2%50,7%
Cultius llenyosos111,5111,90,4%471,20,0%23,7%
Cítrics32,433,01,9%159,1-0,1%20,4%
Fruiters32,032,00,0%132,10,3%24,3%
Vinya15,915,7-1,3%64,1-1,1%24,5%
Olivar28,829,00,7%94,00,2%30,7%
Vivers0,80,7-12,5%18,50,0%4,3%
Altres cultius llenyosos1,61,5-6,3%3,40,0%47,1%
Guaret i altres terres38,937,9-2,6%107,5-0,4%36,0%
Secà
Total51,450,8-1,2%245,3-0,8%20,8%
Cultius herbacis5,65,4-3,6%26,5-1,5%20,8%
Cereals per a gra4,64,60,0%22,90,0%20,1%
Lleguminoses per a gra0,30,2-33,3%0,7-41,7%25,0%
Tubercles consum humà0,00,0   0,10,0%0,0%
Cultius industrials0,60,5-16,7%1,0-9,1%54,5%
Flores i p. ornamentals0,00,0   0,0      
Cultius farratgers0,10,10,0%1,614,3%7,1%
Hortalisses0,00,0   0,20,0%0,0%
Cultius llenyosos45,845,4-0,9%218,8-0,8%20,8%
Cítrics0,00,0   0,0      
Fruiters17,617,5-0,6%84,1-0,1%20,9%
Vinya4,54,3-4,4%36,7-2,4%12,0%
Olivar23,023,00,0%79,8-0,9%28,6%
Vivers0,70,6-14,3%18,20,0%3,8%
Altres cultius llenyosos0,00,0   0,0      
Regadiu
Total83,184,61,8%301,90,8%27,7%
Cultius herbacis17,418,14,0%49,51,6%35,7%
Cereals per a gra2,53,020,0%19,11,6%13,3%
Lleguminoses per a gra0,00,2   0,2100,0%0,0%
Tubercles consum humà1,41,614,3%3,69,1%42,4%
Cultius industrials0,30,30,0%0,40,0%75,0%
Flores i p. ornamentals0,50,4-20,0%1,90,0%26,3%
Cultius farratgers1,31,1-15,4%1,5-21,1%68,4%
Hortalisses11,411,50,9%22,82,2%51,1%
Cultius llenyosos65,766,51,2%252,40,6%26,2%
Cítrics32,433,01,9%159,1-0,1%20,4%
Fruiters14,414,50,7%48,01,1%30,3%
Vinya11,411,40,0%27,40,7%41,9%
Olivar5,86,03,4%14,26,8%43,6%
Vivers0,10,10,0%0,30,0%33,3%
Altres cultius llenyosos1,61,5-6,3%3,40,0%47,1%
Font: Conselleria d'Agricultura, Medi Ambient, Canvi Climàtic i Desenvolupament Rural. Dades pendents de validació definitiva

Superfície i producció dels principals cultius

Amunt
HectÓrees/TonesAny 2020
Superfície (ha)Producció (t)
Cereals per a gra
Arr˛s4161.174
Blat1.3884.803
Ordi3.0088.426
Dacsa1411.680
Tubercles
Cre´lla95325.351
Hortalisses
Carxofa1.94329.339
Albergínia572.990
Br˛coli i similar2.89266.516
Ceba46319.620
Col i cabdell1586.314
Coliflor44511.125
Escarola2157.095
Espinac2355.270
Faves verdes4805.760
Fesols tendres46690
Lletuga1.19940.034
Meló1.03727.595
Cogombre603.200
Pebrera37643.120
Meló d'Alger34122.847
Tomante41043.125
Altres cultius herbacis
Flors7731.936
Plantas ornamentals7819.344
Cítrics
Taronger dolç10.223216.764
Mandariner7.512134.219
Llimera14.836294.335
Aranja      
Fruiteres no cítrics
Manzano743.831
Peral2822.025
Nispro15312.466
Albercoquer      
Cirerer5591.824
Bresquillera3523.828
Pruner      
Magraner10345.120
Ametler36.32412.073
Codonyer      
Caqui165325
Figuera1873.671
Kiwi1002.375
Vinya
Ra´m de taula5.248111.251
Ra´m de transformació10.29433.737
Olivar
Olivera oliva de taula   48.307
Oliva oliva per a oli   9.253
Font: Conselleria d'Agricultura, Medi Ambient, Canvi Climàtic i Desenvolupament Rural
PESCA

Pesca desembarcada per ports

Amunt
Ports2018201920202021% 21/20
Quantitat (tones)
Total15.13811.01911.3739.547-16,1%
  Dénia694588493418-15,2%
  Xàbia1.9541.1111.0361.030-0,6%
  Moraira136295-84,6%
  Calp1.048784927728-21,4%
  Altea2.4051.4801.6091.173-27,1%
  la Vila Joiosa1.5641.4491.3231.131-14,5%
  el Campello11776-13,5%
  Alacant1.7578641.214703-42,1%
  Santa Pola2.9062.7513.1022.396-22,8%
  Guardamar10854-8,5%
  Torrevieja2.7761.9721.6291.95319,9%
Valor (milers d'euros)
Total65.86455.09152.91253.2450,6%
  Dénia5.8705.4834.0984.3506,1%
  Xàbia5.7213.8534.0004.1032,6%
  Moraira1256612464-48,2%
  Calp6.5704.9065.8305.361-8,1%
  Altea7.9725.3705.6725.7551,5%
  la Vila Joiosa10.0089.4777.7708.0133,1%
  el Campello6949505510,7%
  Alacant3.5471.9051.8181.603-11,8%
  Santa Pola20.54219.70220.39819.218-5,8%
  Guardamar795935350,9%
  Torrevieja5.3604.2233.1184.68850,3%
Font: Conselleria d'Agricultura, Desenvolupament Rural, Emergència Climàtica i Transició Ecol˛gica